Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова практика. Злісне ухилення від участі у судовому засіданні - постанова суду

16 травня 2025, 13:46

У провадженні судді Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області перебувала справа про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина 1995 року народження за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) — дрібне викрадення чужого майна.

Протягом квітня - травня 2025 року суд неодноразово призначав судові засідання для розгляду справи, однак особа, яка притягається до адміністративної відповідальності систематично не з’являвся без поважних причин. Незважаючи на численні спроби здійснити привід, громадянин був відсутній за місцем реєстрації, що унеможливлювало проведення слухань у справі. У телефонній розмові він підтвердив, що перебуває в іншій області та не має можливості прибути до суду.

Згідно зі статтею 129 Конституції України та статтею 50 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», прояв неповаги до суду або судді є підставою для юридичної відповідальності. Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на обов’язок сторін дбати про належний хід судового процесу, уникати зволікань та добросовісно виконувати свої процесуальні обов’язки.

Суд дійшов висновку, що неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначені строки, без об'єктивних причин, є злісним ухиленням від участі в процесі, що становить адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 185-3 КУпАП — прояв неповаги до суду.

Постановою судді Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області громадянина 1995 року народження визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено на нього штраф у розмірі 2550 грн. Окрім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП, з нього стягнуто судовий збір у сумі 605 грн 60 коп. на користь держави.

Цей приклад наголошує на обов’язковості дотримання процесуальної дисципліни всіма учасниками судового розгляду. Суд завжди діє в межах закону, забезпечуючи дотримання прав кожної особи та реагуючи на випадки зловживання правами або ігнорування обов’язків.